«Ситуація з поліетиленом дуже песимістична, тож такі ініціативи важливі», - запорізький краєзнавець Роман Акбаш про заборону пластикових пакетів

Петиція із вимогою заборонити використання поліетиленових пакетів, окрім виготовлених із екологічно чистих матеріалів, яку зареєстрували запоріжці, викликала значний  суспільний резонанс.

Так, на думку запорізького журналіста та відомого краєзнавця Романа Акбаша, запропоновані зміни не вдасться запровадити швидко. Посадовці мають реалізовувати ініціативу поетапно, адже людей до цього треба підготувати й надати альтернативи. 

 

«В супермаркетах містянам постійно підсовують поліетиленові пакети, є й екологічні тари, та вони дорожчі. У овочевих секціях, наприклад, продукти можна покласти виключно у пластик. Якщо таку  ідею  реалізують на рівні нормативно-правових актів, то люди й керівництво супермаркетів і магазинів перестануть використовувати пластик.

Насправді, ситуація з поліетиленом у світі дуже песимістична. Я ще зі шкільних років знаю, що пластик розкладається десятиліттями й завдає навколишньому середовищу серйозної шкоди. Такі ініціативи є дуже важливими і мають запускатися не лише на місцевому, а й на національному рівні»,- зазначив в коментарі виданню «Факти Запоріжжя» Роман Акбаш.

Ініціатива з приводу заборони продажу та використання торгівельними мережами та громадянами поліетиленових пакетів (пластикових мішків, пакетів або торбинок), окрім виготовлених з екологічно чистих матеріалів, належить Громадській організації «Справжні дії». Авторкою петиції є голова Організації Валерія Салтан.

В Україні суспільні відносини у сфері роздрібної торгівлі регулюються двома нормативними актами:

- наказом Міністерства економіки України № 104 від 19.04.2007 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1257/14524 від 08.11.2007 року «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами»;

- наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 185 від 11.07.2003 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 липня 2003 року за № N 628/7949 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами».

В жодному із зазначених нормативних актах питання поводження з поліетиленовими (пластиковими) пакетами під час роздрібної торгівлі не врегульоване.

Авторка петиції пропонує ввести сувору заборону на продаж поліетиленових пакетів під час здійснення роздрібної торгівлі суб’єктами господарської діяльності та ввести відповідальність за порушення заборони у вигляді штрафу. 

Зазначимо, аналогічне звернення ГО вже ініціювала. Тоді петиція дуже швидко набрала необхідну кількість підписів й була направлена на розгляд міської та обласної рад. Та регіональна влада розводить руками, адже розв'язання даного питання лежить поза межами її компетенції. Мовляв, проблема використання пластикових пакетів є вкрай актуальною, але вирішувати її потрібно на державному рівні.

Тож активісти оголосили збір підписів знову, та цього разу петицію адресували Кабінету міністрів України.

Збір голосів триватиме до 16 червня 2019 року. Наразі, е-звернення підтримали вже понад 9 тисяч небайдужих до екології українців.

Ознайомитися із текстом петиції та підтримати звернення можна за посиланням.

Жвава дискусія щодо ініціативи розгорнулася у соціальних мережах, до обговорення долучаються екологи та експерти. Про підтримку ініціативи також заявили ряд депутатів місцевих рад,  а також народний депутат України Ігор Артюшенко.

Нагадаємо, 28 січня поточного року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 9507 «Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу», яким пропонують значно обмежити продаж деяких видів поліетиленових пакетів.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі