Чи заплатять голови районів Запоріжжя за здоров’я містян та незнищену амброзію?

З початку серпня алергіки Запоріжжя відчули на собі усю принадність цвітіння амброзії, якої у місті хоч відбавляй. Закладення носу,  свербіж в очах, прояви бронхіальної астми, роздратованість та сонливість від прийому антигістамінних ліків, все це симптоми, від яких страждають алергіки. Цього року амброзія запилкувала на два тижні раніше. І це не дивлячись на те, що боротися райони з нею почали близько двох місяців тому. Як з‘ясувалося, можновладці й досі нехтують здоров’ям містян, хоча й заплатили зі своїх податків за якісне знищення амброзії. Черговий раз  розбирали на засіданні постійної робочої групи Запорізької міської ради невдале виконання програми по боротьбі з карантинними рослинами під головуванням Валерія Еделєва.

Вже п’ятий рік поспіль радник мера та голови районних адміністрацій систематично  рапортують нам про перебіг заходів на боротьбу з амброзією, яка складається з  трьох етапів: фітоценотичний, хімічний та механічний. Про, на їх погляд,  стабільну та дієву статистику, кращі результати по країні та навіть у  Європі. Про відкритість до громадськості та представників ЗМІ у цьому питанні. Про різні конкурси та акції, цього року з епічною назвою #любовбезамброзіі.

Однак, на думку тієї ж громадськості,  журналістів  та  голови міста, ситуація,  яка склалася наразі в районах, навряд чи нагадує «любов». Скоріше за все це «токсичні» відносини, від яких треба відмовитися,  та все ж таки притягнути до відповідальності службових посадовців.

За словами пана Еделєва, після минулого засідання кваліфіковані фахівці, у складі доктора та кандидата біологічних наук Запорізького національного університету і  представника Держпродспоживслужби, виїхали на об’єкти, які вже пройшли хімічну обробку, аби упевнитися в ефективності боротьби підрядника - «Запоріжжя комунальне» з алергеном. Підписаний спеціалістами  висновок запевнив, що проведена робота – це «фількіна грамота».

«Если бы сказать, что вы впервый раз это делаете и вы не знали, что это будет и что вы не знали как это сделать – ну это не правда…. Существует город, в котором нельзя использовать все, что вам принесут, вы хотя бы документы посмотрите которые вам на тендер приносят, они же не стоят даже той бумаги, на которой они написаны. Что вы творите?», - сказав Валерій Еделєв

Нарешті й до посадовців міської ради надійшла інформація, про яку ми неодноразово повідомляли, коли під стінами міськради з’явились іржаві плями,  а після цього визнали, що фірма «Запоріжжя комунальне» під час проведення тендеру підробила документ висновку щодо препарату «Амбромаг», який напалмом випалює все навкруги, крім амброзії. 

«Вы не сделали одного прежде чем проводить тендер, вы должны были провести хотя бы пробные работы на тот препарат и посмотреть их результаты хотя бы визуально… любому даже не специалисту понятно – это не тот препарат который заявлен в борьбе с карантинными растениями…В Александровском районе выгорело все кроме амброзии», - запевнив радник мера.

Адже ми на власні очі бачили результати «псевдо роботи» та містичні оброблені гектари, які з’являлись тільки у звітах на сайті мерії. Сьогодні Вознесенівський район попри всі  зауваження громадськості  та  робочої комісії Запорізької міської ради  по боротьбі з карантинними рослинами  від 6 серпня 2020 року звітує про прийняті об‘єкти, які неякісно оброблені. А Олександрівський район намагається вже четвертий тиждень здати відкос та вулицю Єднання.

Заступники голів районних адміністрацій Заводського району Юрій Кулак та Олександрівського – Олександр Нариженко під час звіту також наголошували, що роботи не приймають через невдоволення якістю. Так, за словами пана Нариженко підрядник робить спроби виправити ситуацію, тож вони чекають, поки плоди їх праці дадуть хоч якийсь результат. Напевно, з приходом зими чи покосом проблема все ж таки вирішиться.  

Крім того, його дивує, як так вийшло, що препарат поганий, адже підрядник надав всі обов’язкові документи, та й в районі адміністрації «не фахівці у хімікатах», щоб прогледіти «розбійника», тож вони просто «заручники ситуації».

Однак, спромогтися хоча б мінімально проаналізувати тендерний пакет документів, який надав підрядник – не виникло думки, не захотілось або треба було «заплющити очі».

Нагадаємо, у переліку дійсних висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи, виданих Держпродспоживслужбою,  номер документів, який надав підрядник - відсутній, про що можна було дізнатись, переглянувши офіційний сайт відомства. 

Заступник голови Заводського району пан Кулак взагалі закцентував увагу на тому, що препарат «Амбромаг» зареєстрований профільною службою. Посадовець навіть не володів інформацією, що за даними Держпродспоживслужби препарати «Амбромаг» та «Антіамброзія» забороняється ввозити на митну територію України, виробляти, продавати, застосовувати та рекламувати. Крім того, бездіяльність препарату підтвердили в інших областях країни. Тож, щоб дізнатись цю інформацію, не треба бути провідним фахівцем. А от у  компетентності тендерної комісії та адміністрації районів виникають сумніви. 

Представники адміністрацій запевнили, що у разі неналежного виконання робіт, контракт з підрядником буде розірваний або застосовуватимуться штрафні санкції. 

Не дивлячись на те, що підтвердився підлог документів, спостерігається ганебна обробка районів не ефективним препаратом, що підтвердили біологи, амброзія вже почала пилкувати, а містяни страждати. Міськрада вкотре кидає рятівну шлюпку підряднику, аби допомогти йому виплисти з цього становища. 

За словами Валерія Еделєва буде створена ще одна робоча група, в яку буде входити представник Держпродспоживслужби, представник райадміністрації  і активіст, який представлятиме громадськість, та  вчергове виїжджатимуть в райони для перевірки якості та площі оброблених об’єктів.

« Специалисты посмотрят качество проведенных работ и если качество соотвесвует норме,  то мы даже не будем спрашивать с помощью какихспособов:химических, с помощью каких перпаратов обработка проводилась. Мы скажем спасибо, пожмем руку,а вот если не соответсвует, то тогда они составляют акт, что подрядчик, осуществлял соотвесвенные работы, качество – 0. Тогда мы будем требовать от райадминистрации наказания виновных»-, зазначив пан Еделєв.

Постає питання: скільки ще перевірок та часу знадобиться, аби упевнитись в тому, що «Запоріжжя комунальне» не справляється з поставленою задачею, а очевидно, що намагається заробити на цьому.

Після такого загострення ситуації та після наших публікацій, які  спричинили розголос, Дніпровський район, який проводив тендер на послуги з ліквідації карантинних рослин хімічним методом - скасовує торги. Таким чином збережені кошти міського бюджету на суму 306 974 грн.

Нагадаємо, три роки тому прокуратура Дніпровського району Запоріжжя відкрила кримінальне провадження № 12018080050000365  від 26.01.2018 за ч.3 ст.190, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358 КК України (шахрайство та підроблення документів) - в центрі уваги спроба розкрадання бюджетних коштів, виділених на сезонну обробку шкідливого алергену.

Як зазначалось в ухвалі, Євген Марков як ФОП на субпідряді КРБП «Зеленбуд» для ліквідації карантинних рослин придбав 6,8 тонн засобу замість вказаних у чотирьох актах 17, 9 тонн, чим завдав 301 тис. грн шкоди Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міськради.

І саме фірма Маркова виконує підрядні роботи для ТОВ «ТОП Енерджи груп» та ТОВ «Запоріжжя комунальне» у поточному році.

Підсумовуючи,  можна зазначити, що програму по боротьбі з карантинними рослинами зривають, а алергіки після короновіруса, так і не зможуть відмовитись від масок. Та з послабленим імунітетом увійдуть в період  полінозу на амброзію,  поки хтось захищає свої бізнес-інтереси.

Громадська організація «Справжні дії» та редакція «Факти Запоріжжя» й надалі буде стежити за перебігом подій, щоб #ЗНОВУВКРАЛИ на амброзії Запоріжжя було не можливо!

Заплановані адреси обробки амброзії у місті Запоріжжя.Якщо ви виявили невідповідність, телефонуйте на гарячу лінію за телефоном 0 800 302 700 / 096 693 69 08 ГО «Справжні дії»!

 

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі